اخبار

ابعاد فرهنگی مراکز خرید شهر تهران بررسی شد

در کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی:

ابعاد فرهنگی مراکز خرید شهر تهران بررسی شد
سومین جلسه مشترک کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی (ویژه نمایندگان وزارتخانه ها و پژوهشگاه ها) در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به بررسی مطالعات پیوست فرهنگی و اجتماعی یکی از مراکز خرید شهر تهران اختصاص داشت، دکتر کاظمی و دکتر فتوره چی نمایندگان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران گزارشی از طرح پژوهشی انجام شده پیرامون ” تاثیر و پیامدهای مثبت و منفی مگامال ها در کلان شهرها” ارائه کردند.
در ابتدای این گزارش اشتغال زایی، احیای بافت  های فرسوده، ایجاد فضای آزاد برای حضور افراد و فراهم شدن محیط گذران اوقات فراغت و ایجاد فرصت گردشگری از پیامدهای مثبت ایجاد این مراکز خرید عنوان شد.
در بخش دیگر این گزارش با تاکید بر لزوم توجه به اهمیت بعد فرهنگی این مراکز، این موضوع نیز مورد تاکید قرار گرفت که پیرامون همجواری این مراکز با مساجد و اماکن مذهبی باید دقت لازم صورت بگیرد تا از تضادهای فرهنگی احتمالی پیشگیری شود و در عین حال از فرصت های فرهنگی این اماکن بهره گیری مقتضی صورت گیرد.
در ادامه ضمن اشاره به تضاد طبقاتی که بعضی از این مراکز خرید در شهرها به وجود آورده اند، در خصوص تغییر سبک زندگی و مصرف بی رویه و کالازدگی ایجاد شده در این مراکز خرید هشدار داده شد و لزوم بررسی فرهنگ پذیری جوانان از این محیط  ها ،که بعضا منجر به تعارض فرهنگی با خانواده  ها خواهد شد، و توجه به امنیت ساکنین این مناطق و لزوم ترویج کالاهای ایرانی در این مراکز نیز مورد تاکید قرار گرفت.
در پایان جلسه حاضرین با ارائه پیشنهادهایی در خصوص پیوست  های فرهنگی مناسب برای ایجاد این مراکز خرید (مگامال) مقرر کردند تا با توجه به اهمیت این موضوع در تحولات فرهنگ عمومی شهرها، در جلسه آتی بحث و بررسی پیرامون موضوع مراکز خرید (مگامال ها) صورت پذیرد.
منبع:
http://sccr.ir/Pages/?current=news&gid=1&Sel=1091174

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن