اخبار

دو درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۹۴ به پژوهش اختصاص یابد

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه پیشنهاد اختصاص دو درصد از تولید ناخالص داخلی به پژوهش کشور در سال ۹۴، گفت: هم اکنون کل بودجه‌ای که برای تحقیقات در بخش دولتی و خصوصی هزینه می‌شود، به ۱٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بالغ می‌شود که این مبلغ با توجه به نیازهای کشور ناچیز است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی با اشاره به سرفصل «افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل ۴ درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴» در سیاست‌های کلی علم و فناوری، گفت: افزایش ظرفیت پژوهشی کشور هم در بعد تعداد پژوهشگر و هم در بعد تعداد مراکز تحقیقاتی، تقاضامحور و معطوف بودن پژوهش‌ها به پاسخگویی نیازهای کشور و ایجاد درک مشترک در میان سیاستگذاران و برنامه‌ریزان مالی و بودجه کشور از اهم این پیش‌نیازها محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم در سال ۱۳۹۴ بودجه پژوهشی کشور به میزان ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ارتقا پیدا کند و سپس با همکاری همه نهادها، در یک شیب معقول تا سال ۱۴۰۴ این رقم به ۴ درصد افزایش یابد.

نجفی با اشاره به ظرفیت‌های خالی پژوهشی که به خاطر کمبود بودجه از آن استفاده نمی‌شود، افزود: بنابراین اگر در سال ۱۳۹۴ دو درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحقیقات کنیم، می‌توان در سال بعد ۲ دهم درصد به این مبلغ اضافه کنیم و همین‌طور این افزایش تا سال ۱۴۰۴ ادامه پیدا کند.

وی افزود: هم اکنون کل بودجه‌ای که برای تحقیقات در بخش دولتی و خصوصی هزینه می‌شود، به ۱٫۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بالغ می‌شود که این مبلغ با توجه به نیازهای کشور ناچیز است.

عضو ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: البته مشکلاتی که تحریم‌های ظالمانه دشمنان چه در بخش درآمد کشور و چه در بخش دسترسی به منابع علمی بین‌المللی به کشورمان تحمیل کردند، در این حوزه پژوهش بی‌تاثیر نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن