ياد داشت ها

گزارش های سفر علمی جمعی از اساتید و پژوهشگران متعاقب بازدید از سدهای کارون ۳ و۴ و نیروگاه‌های مجاور (دکتر محمد توکل)

بسمه تعالی

ارائه فیلم و گزارش‌های تصویری در اتوبوس توسط کارشناسان شرکت توسعه آب و نیروی ایران در مسیر کارون فتح باب صریح و بی‏پرده برای اعضای هیأت علمی حاضر در سفر علمی بود.
نکات برجسته برگرفته از این سفر و مباحث رد و بدل شده از نظر اینجانب به قرار زیر است که تیتروار در ادامه مطرح می گردد:
۱- جای خوشحالی است که در حوزه آب و نیرو ملاحظات جامعه‏شناختی (فرهنگی، اجتماعی، جمعیت‏شناسی، معیشتی، زیست‏شناختی اجتماعی – انسانی، انسان شناختی) به‌صورت جدی‏تر از گذشته مدنظر قرار گرفته می‌شود و در عمل هم در سال‌های اخیر، آنها را در عملیات و برنامه‏های خود لحاظ و اعمال می‏کنند.
۲- با مشاهده فیلم تبلیغی تهیه شده در مورد سد آزاد کردستان و مباحث مبادله شده بین طرفین، معلوم گردید که با وجود تفاهم‌ها و اشتراک نظرات کلی در باب اهمیت جنبه‏های فرهنگی – اجتماعی در طراحی سدها و پیش بینی کنترل، تدبیر، و تمهید تبعات سوء اجتماعی – فرهنگی ناشی از ساخت و بهره‏برداری آنها، هنوز در اولویت گذاری، سبک سنگین کردن ملاحظات فنی، ملی،‏زیست‏محیطی، اقتصادی در دراز مدت یا کوتاه مدت و ملاحظات فرهنگی – اجتماعی، اختلاف نظرهای قابل توجهی بین «دو اردو» وجود دارد؛ و این اختلاف نظرها هم در اصل تصمیم ساخت یا عدم ساخت سد و هم در چگونگی برنامه‏ریزی‌های قبل، حین و بعد از اجرا و ساخت سد در ارتباط با تبعات جامعه‏شناختی منفی برای مردمی که محل زیستشان به‌خاطر احداث سد در معرض تخریب و یا زندگی و معیشتشان در مناطق نزدیک احداث سد در ورطه تهدید قرار می‌گیرد، بی‌تردید اثرگذار می باشد.
۳- گزارش‌هایی که حکایت از توفیق کامل یا توفیق تقریباً قابل قبول چاره‌اندیشی‌ها، پیش‏بینی‏ها و اقدامات صورت گرفته جهت مواجهه با مشکلات بند ۱ در ارتباط با سدهای ساخته شده اخیر، از جانب دوستان شرکت توسعه منابع آب و نیرو داشت با تردیدها و سوالاتی از طرف دانشگاهیان حاضر همراه بود و احساس می‌شد؟ که باید به بعد از مطالعه و بررسی میدانی همه جانبه در آن مناطق واگذار گردد.
۴- با وجود تردیدهای بیان شده در بند فوق (بند ۳)، جمع دانشگاهی شرکت‌کننده در این بازدید علمی، بر اثرات و نتایج مثبت ساخت این سدها در ابعاد مختلف منطقه‏ای، ملی، علمی و تکنولوژیک اجماع داشت؛که حاکی از دستاوردهای تحسین‏‏برانگیز و غرور آفرین افراد حقیقی و حقوقی دست‏اندرکار سد سازی کشور است.
۵- توصیه اجمالی گروه بازدید کننده را می‏توان در دو محور خلاصه کرد: الف) قدرشناسی، تشویق و تأکید بر استمرار مطالعه و اجرای چنین پروژه‏های عظیم ملی – منطقه‏؛ ب) و در عین حال تشویق و دعوت به افزایش و تعمیق مطالعات علمی همراه با به‌کار‏گیری جدی‏تر یافته‏های آن در جهت رفع یا تقلیل تبعات منفی جامعه‏‏شناختی بر زندگی اجتماعات و جمعیت‏های درگیر در این پروژ‏ه‏ها در حال و آینده – و در نتیجه همگرایی عملی فزاینده بین مطالعات فنی و مطالعات جامعه‏شناختی در این پروژه‏ها از ابتدا تا انتها …

محمد توکل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن