اخبارپژوهشگران جوانریاست
مطالب جدید

باشگاه پژوهشگران اجتماعی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد

علی قجری مدیر پژوهش های راهبردی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران از راه‌اندازی «باشگاه پژوهشگران اجتماعی» در این موسسه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی قجری با اعلام راه‌اندازی «باشگاه پژوهشگران اجتماعی» دانشگاه تهران گفت: فاز دوم پیاده‌سازی و اجرای سند برنامه تحولی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی در راستای عینی سازی و اثربخشی تحقیقات اجتماعی در کشور، با افتتاح باشگاه پژوهشگران اجتماعی در مهرماه ۱۳۹۸ آغاز شده است.

فرصتی برای عدالت پژوهشی

وی درباره ماهیت فعالیت این باشگاه افزود: باشگاه پژوهشگران اجتماعی دانشگاه تهران فرصتی است تا بر مبنای رویکرد «عدالت پژوهشی» و «اشتغال زایی تخصّصی»، کلیه دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته ها و گرایش های متنوع مطالعات اجتماعی از سراسر کشور و دانشگاه های گوناگون، با عضویت در آن امکان همکاری حرفه ای در طرح ها، برنامه ها و پروژه های پژوهشی و علمی در حوزه های اجتماعی را داشته باشند. عضویت در این باشگاه زمینه ساز ورود و جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان گرایشات مختلف مطالعات اجتماعی به بازار کار تخصصی رشته خود خواهد بود.

پیوند توأمان دو بُعد «آموزش» و «پژوهش» در علوم انسانی

مدیر پژوهش های راهبردی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی پیرامون اهداف و چشم اندازهای راه اندازی این مرکز پژوهشی و آموزشی در دانشگاه تهران اظهار داشت: با عنایت به ضرورت اتصال و پیوند توامان دو بُعد «آموزش» و «پژوهش» در علوم انسانی به طور عام و در علوم اجتماعی به طور ویژه، موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران اقدام به راه اندازی این باشگاه نمود تا کلیه دانشجویان مستعد و علاقه مند از سراسر کشور، بتوانند همزمان با گذراندن دوره آموزش عالی در دانشگاه محل تحصیل خود، امکان فعالیت در عرصه های تجربی و پژوهشی را داشته باشند و ضمن افزایش دانش اجتماعی تخصّصی خود، یک سابقه کاری حرفه ای و رسمی را نیز در معتبرترین موسسه تحقیقات اجتماعی در دانشگاه تهران تجربه نمایند.

زمینه های شکل گیری باشگاه پژوهشگران اجتماعی

قجری با اشاره زمینه های شکل گیری این مرکز در دانشگاه تهران گفت: موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی با سابقه ای شصت ساله، همواره به عنوان یک موسسه ممتاز و برجسته در حوزه مطالعات اجتماعی کشور به شمار آمده و با همّت و تلاش بسیاری از اساتید مبرز علوم اجتماعی کشور که در ادوار مختلف مدیریت این موسسه را برعهده داشته اند، افتخار انجام بسیاری از طرح ها و پروژه های مهم و اثرگذار ملّی به این موسسه تعلق گرفته است.

وی با تأکید بر این افزود: در دوره جدید مدیریتی موسسه، با یک نگاه آینده پژوهانه و ناظر به توسعه سرمایه انسانی و شبکه پژوهشگران موسسه، جای خالی زیرساختی که بتواند به صورت گسترده و نظام مند از تمامی ظرفیت های پژوهشگران اجتماعی در کشور استفاده نموده و به عبارتی فضایی عادلانه و برابر را برای دسترسی پژوهشگران، دانشجویان و فارغ التحصیلان مطالعات اجتماعی به فرصت های پژوهشی و کاری تخصصی و مرتبط مهیا نماید، به شدت محسوس بود. لذا طی ماه های گذشته، مطالعات گسترده و مشورت های زیادی با اساتید برجسته علوم اجتماعی صورت گرفت و در نهایت تأسیس و راه اندازی باشگاه پژوهشگران اجتماعی در موسسه تصویب و در دستور کار قرار گرفت.

اولین مرکز تخصصی برای سازماندهی پژوهشگران متخصص در حوزه مطالعات اجتماعی

قجری با اشاره به دغدغه مسئله «عدالت پژوهشی» در سطح واگذاری و اجرای پروژه های پژوهشی در کشور اظهار داشت: با ابتکار عمل موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی، باشگاه پژوهشگران اجتماعی به عنوان اولین مرکز تخصصی برای سازماندهی پژوهشگران متخصص در حوزه مطالعات اجتماعی در کشور به شمار خواهد آمد که مشخصاً بر «جذب»، «سازماندهی» و «توانمندسازی» دانش آموختگان و پژوهشگران مطالعات اجتماعی تمرکز دارد.

توسعه فعالیت های این باشگاه می تواند آسیب هایی را که بعضا در حوزه واگذاری و اجرای طرح ها و پروژه های پژوهشی به چشم می خورد و سبب شده در برخی موارد تنها اقلیتی بتوانند اکثریت طرح ها را جذب نموده و صرفاً با شبکه ای محدود از دانشجویان خاص خود آن ها را پیش ببرند، مرتفع گردد و زمینه دسترسی عادلانه کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان مطالعات اجتماعی به فرصت های کاری و پژوهشی فراهم شود.

دسترسی نهادها به شبکه ای غنی از پژوهشگران اجتماعی خبره

مدیر پژوهش های راهبردی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی تصریح کرد: راه اندازی باشگاه پژوهشگران اجتماعی همچنین فرصتی را در اختیار کلیه نهادها و سازمان های نیازمند به پژوهش و مطالعات اجتماعی قرار می دهد تا از این طریق به شبکه ای غنی از پژوهشگران خبره و نخبه دست یافته و از بهترین تخصص ها و افراد شایسته برای اجرای طرح های تحقیقاتی خود بهره گیری نمایند.

وی در پایان افزود: افتتاح رسمی باشگاه پژوهشگران اجتماعی همزمان با آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۸ صورت گرفته و کلیه دانشجویان و پژوهشگران می توانند با مراجعه به غرفه نمایشگاهی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی که از ششم تا دهم مهرماه ۱۳۹۸ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران دایر است، در این باشگاه ثبت نام نموده و به عضویت آن درآیند. همچنین این امکان وجود دارد تا با مراجعه حضوری به دفاتر موسسه و یا تماس از طریق درگاه های ارتباطی آن، نسبت به عضویت و همکاری با باشگاه پژوهشگران اجتماعی اقدام نمایند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن