مطالعات اجتماعی منطقه‌ی تهران

«چشم‌­انداز بخش مطالعات اجتماعی منطقه‌­­ی تهران»

«موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران» با ایجاد و تأسیس « بخش مطالعات منطقه­‌ی تهران» می‌خواهد در باره­‌ی ابعاد گوناگون زندگی اجتماعی و فرهنگی در این شهر و بخش­‌های پیرامونی آن تحقیق کند. با گسترش هرچه بیشتر فضای شهر تهران، هر روز ابعاد تازه­‌ای از مسائل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی در این شهر پدیدار می­‌شود. بدمسکنی، فقر، آلودگی­‌های زیست­‌محیطی، شکاف طبقاتی، تنها بخشی از مشکلاتی است که مدیریت شهری تهران با آن مواجه می­‌باشد. بنابراین موسسه با ایجاد بخش مطالعات منطقه‌­ی تهران، به شکل تخصصی و ویژه­، تحقیق و پژوهش درباره‌­ی ابعاد گوناگون مشکلات اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است. به نظر می­‌رسد بسیاری از مشکلات اجتماعی تهرانِ بزرگ ریشه در توسعه‌­ی نامتوازن بخش مرکزی و مناطق پیرامونی آن دارد. بدین خاطر بخش مطالعات اجتماعی منطقه­‌ی تهران نیز یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشی خود را بر ارتباط پویای توسعه­‌ی نامتوازن منطقه­‌ای و نتیجه­ و مشکلات حاصل از آن اختصاص داده است. این بخش مطالعاتی با انجام تحقیقات جامع و عمیق درباره‌­ی مسائل اجتماعی منطقه­‌ی تهران به منظور ارائه­‌ی مشاوره، پیشنهادها و راهکارهای سازنده برای کارشناسان و مدیریت توسعه­‌ی شهری می­‌خواهد سهم تعیین­‌کننده‌­ای در پیشبرد برنامه­‌ها و اهداف توسعه­‌ی محلی و منطقه­‌ای تهران داشته باشد. این بخش با آموزش نیروهای متخصص آماده همکاری با سازمان­‌ها، نهادها و موسسات دولتی و غیر دولتی است تا نقش مطالعاتی و پژوهشی خود را در مدیریت کارآمدتر توسعه شهری ایفا نماید. ­

      اهداف بخش «مطالعات اجتماعی منطقه‌ی تهران»

      با گسترش هرچه بیشتر ابعاد فیزیکی و کالبدی شهر تهران، مشکلات اجتماعی پایتخت نیز ابعاد تازه‌­ای پیدا کرده است. با توجه به اینکه شهر تهران به عنوان مرکز سیاسی، تجاری و فرهنگی کشور محسوب می‌­شود و سیاست گذاری­‌های درست برای اداره­‌ی کارآمدتر آن از ضرورتی اساسی برخوردار است، «موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران» نیز به عنوان نهادی باسابقه­‌ی درخشان در پژوهش­‌های اجتماعی، گروه پژوهشی جدیدی را به عنوان بخش «مطالعات اجتماعی شهر تهران» در کنار دیگر گروه‌­های پژوهشی خود ایجاد کرده است. 

      مهمترین هدف این بخش؛ پژوهش، مطالعه، تحلیل و شناخت مسائل و مشکلات اجتماعی منطقه‌­ی تهران می باشد. مأموریت­‌های این بخش عبارت­ند از: 

       1. مع­‌آوری داده­‌های اجتماعی مختلف درباره منطقه‌­ی تهران مانند عکس، فیلم­‌های مستند، کتاب، تحقیقات و پژوهش­‌های انجام شده تا به تدریج آرشیو بخش را برای انجام مطالعات اجتماعی پربار سازد. 

        2. آموزش پژوهشگران اجتماعی متخصص تا منطقه تهران و مسائل و مشکلات آن را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

      3. ارتباط با نهادها و سازمان­‌های دولتی و غیردولتی در منطقه­‌ی تهران برای انجام مشاوره و پژوهش در امور اجتماعی.

     4. تحقیق و پژوهش درباره مسائل اجتماعی کلان­‌شهر تهران و مناطق پیرامونی به منظور دست­یابی به راهکارهایی برای سیاست­‌گذاری و تدوین برنامه­‌های توسعه­­­‌ی اجتماعی ویژه منطقه تهران.

 

       مدیر این گروه دکتر حسین ایمانی جاجرمی و دبیر آن مهدی محمدی است.

       ایمیل مدیر گروه:imanijajarmi@ut.ac.ir  

       ایمیل دبیر گروه: mohammadi90@ut.ac.ir

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن